طراحی آزمون آنلاین به چه مقرراتی وابسته است ؟

اصول و قواعد طراحی آزمون آنلاین چیست ؟

بایدها و نبایدهایی که نیاز است در هنگام طراحی آزمون آنلاین رعایت کنیم کدام اند ؟

یکی از وسیله های ارزشیابی دانش آموزان و دانشجویان از میزان دانش و سطح علمی آنان  ، گرفتن آزمون از آنها است . آزمون از دیدگاهی دیگر به نوعی محرک و انگیزه بخش برای دانش آموزان محسوب می شود ، زیرا باعث می شود تلاش و کوشش بیشتری برای کسب نمره بهتر از خود نشان دهند و همچنین دانش آموزان با استفاده از آزمون می‌توانند ، نقاط ضعف خود را یافته و برای برطرف کردن و بهبود دادن ضعف های خود تلاش بیشتری داشته باشند .

برای دبیران و مدیران ، نتایج آزمون ها می تواند ملاک اصلی و بسیار مهمی برای کشف و شناخت استعدادها و همچنین توانایی ها و قابلیت های دانش آموزان محسوب شود . اما این سخن برای همه آزمون ها می تواند صادق و درست نباشد . زیرا همان طور که می دانید بر اساس اتفاقات و رویدادهایی که ممکن است  اتفاق بیفتد سوالات آزمون ها دست خوش تغییر می شوند .

اگر متوجه شویم دانش‌آموزان از مبحثی ترس دارند و این ترس مانع یادگیری آنها می شود ، با اعلام یک آزمون و قرار دادن سوالاتی بسیار آسان و پیش پا افتاده در آن آزمون سعی می کنیم ترس آنها را بریزیم تا بتوانند در مسیر درست یادگیری قرار گیرند .

درنقطه مقابل اگر دانش آموزان مبحثی را سبک بشمارند و یا رفتارهای ناشایست از خود در کلاس نشان دهند با اعلام یک آزمون و آوردن سوالاتی چالش‌برانگیز و سخت بیشتر از انتظار در آزمون باعث می شویم آنها کمی از افت نمره شدیدی که پیدا می‌کنند به خود آمده و تلاش کنند تا مفهومی درس را یاد بگیرند .

اما طراحی آزمون آنلاین پایانی که به صورت استاندارد و اصولی باید تنظیم شود ، دیگر حرف از سلیقه به خود راه نمی دهد .

شما می توانید در طراحی آزمون آنلاین ارزشیابی که در طول سال از دانش آموزان می‌گیرید ، بر اساس جو کلاس سوالات سخت و آسانی  را در آزمون قرار دهید ، اما  هنگامی که می‌خواهید طراحی آزمون آنلاین پایانی را انجام دهید باید سلیقه را کنار بگذارید و هدفتان فقط مبنای کتاب و موارد مورد پرسش مطرح شده در آن باشد .

در طراحی آزمون آنلاین همانند آزمون های کاغذی قواعد و اصولی وجود دارد که رعایت این اصول موجب بالاتر رفتن کیفیت آزمون می‌شود.  در اینجا  می خواهیم به بیان این قوانین بپردازیم پس باما همراه باشید.

پیشنهاد مطالعه : آزمون ساز آنلاین آزمونال چیست؟

اصول و قواعد طراحی آزمون آنلاین

انتشار آزمون به صورت اختصاصی به دانش آموزان هدف

سعی کنید آزمون‌هایی که به صورت آنلاین طراحی می کنید برای همگان قابلیت دسترسی نداشته باشد  بلکه برای دانش آموزان هدفتان به صورت اختصاصی آن آزمون را انتشار دهید .

تخصیص زمان شروع پایان آزمون در سامانه

برای اینکه دانش آموزان آزادی عمل کمتری داشته و برای پاسخگویی درگیر محدودیت زمانی باشند تا از حواس پرتی ها و تلاش برای تقلب در آزمون منصرف شوند ، تخصیص زمان شروع و پایان و دادن مهلت پاسخگویی برای سوالات بسیار مفید و تاثیرگذار خواهد بود . پس هیچگاه زمان شروع پایان آزمون را چیزی غیر واقعی و طولانی مدت تنظیم نکنید .

استفاده از قابلیت نمایش تصادفی سوالات

سعی کنید تعداد سوالات بیشتری در هنگام طراحی آزمون آنلاین وارد سامانه کنید و در انتها از نمایش تصادفی سوالات استفاده کنید.

در آزمون های کاغذی و سنتی به خاطر محدودیت‌هایی که در کاغذ و شرایط امتحان وجود دارد ، این قابلیت به درستی و با قدرت کامل  امکان اجرا شدن را ندارد .

به همین دلیل می توان گفت ، سلامت امتحان های کاغذی  به راحتی قابل تهدید است . اما با این قابلیت در سامانه  آزمون آنلاین آزمونال  می توانید برای هر دانش آموز ، در عین حال که شما فقط یک بانک سوال ایجاد کرده‌اید در عمل سوال های متفاوتی در آن آزمون نمایش دهید .

در هنگام طراحی آزمون آنلاین

الف ) در سوالات چهارگزینه‌ای :

یک ) هر یک از این سوالات باید یک موضوع مهم را تحت پوشش قرار دهند .

دو ) در هنگام به کار بردن عبارت منفی در صورت سوال بهتر است در زیر عبارت منفی خط بکشید .

سه ) از به کار بردن عبارت هایی مانند  (( همه موارد )) یا (( هیچکدام )) و یا غیره تا حد امکان خودداری کنید .

چهار ) سوالاتی که طراحی می کنید سعی کنید مستقل از دیگر سوالات باشند .

پنج ) تا حد امکان از آوردن سوالات گمراه کننده در آزمون پرهیز کنید .

شش ) در هنگام طرح سوال به سطح درک و فهم دانش آموزان تان توجه کنید و سعی کنید در سطح فهم عام کلاس سوالاتتان را تنظیم کنید.

هفت ) اندازه و طول گزینه درست در سوالات باید تغییر کند ، تا باعث نشانه گذاری دانش آموز برای یافتن پاسخ های صحیح نشود .

هشت ) اگر سوالی را به صورت جای خالی می خواهید بپرسید بهتر است آن جای خالی را در تنه سوال قرار داده و همچنین عبارتی که می خواهید حذف کنید بهتر است از مفاهیم مهم و همچنین ارزشمند آن جمله یا عبارت باشد .

نه ) در سوالات چهار گزینه ای باید سوالات تان را از محتوای اصلی کتاب درسی طراحی کنید و برای طراحی سوالات از پاورقی‌ها ، مقدمه ، حذفیات و همچنین از بخش های مطالعه آزاد کتاب استفاده نکنید .

ب ) درسوالات کامل کردنی یا کوتاه پاسخ :

یک ) عبارتی که در سوال برای دانش آموز حذف کرده اید بهتر است از مفاهیم مهم و با ارزش جمله یا عبارت هدف باشد .

دو ) اگر از سوالات جای خالی استفاده می کنید ، سعی کنید در صورت سوال بیش از یک جای خالی قرار ندهید .

سه ) بهتر است کلمه یا عبارتی که حذف می کنید در اواسط یا انتهای عبارت باشد و از ابتدای عبارت نباشد .

چهار ) در این گونه سوالات از به کار بردن متن هایی که در چند جای کتاب به صورت مشابه وجود دارند پرهیز کنید . به طوری که منظورتان به طور صریح برای دانش آموز مشخص باشد و آن جای خالی تنها با یک کلمه خاص و مشخص  تکمیل شود .

ج ) در سوالات تشریحی و انشایی :

یک ) سوالاتتان را با عباراتی دقیق ، گویا و به دور از ابهام زایی برای دانش آموزان مطرح کنید . زیرا در این گونه سوالات اگر دانش آموز دچار سوء برداشت در فهم سوال شود ؛ ممکن است پاسخ نادرست را برای این سوال به صورت کاملاً درست و دقیق ( اما از سوالی دیگر ) بیان کند و چون از دقت پاسخ خود اطمینان داشته برای اصلاح پاسخ هیچ تلاشی نخواهد کرد و ذره ای به پاسخ خود شک نخواهد داشت.

دو) قبل از اینکه بخواهید سوالی را در آزمون قرار دهید ابتدا برای خود مشخص کنید چه چیزی را می‌خواهید از دانش آموز بپرسید و اندازه بگیرید.

سه ) به دانش آموزان سوال انتخابی در آزمون آنلاین ندهید. زیرا این کار باعث بی ارزش شدن  سوالات برای دانش آموز شده و از طرف دیگر موجب وقت گرفتن زیادی از شما برای تصحیح سوالات می‌شود .

چهار ) سوالات خود را به گونه ای تنظیم کنید که برای دانش‌آموز حاوی توضیح کافی از آنچه که نیاز است بیان کند  باشد . به عبارت دیگر می توان گفت سوالاتتان را گنگ رها نکنید .

نکات ادبی و دستور زبانی طراحی آزمون آنلاین

در هنگام طراحی سوالات آزمون آنلاین سعی کنید غلط املایی نداشته باشید .

طرز نوشتن سوالات تان باید برخلاف چت های شما در فضای مجازی باشد .

کلمات به صورت کاملا رسمی و تحت قوانین نوشتاری صحیح باید نوشته شوند.

از علائم نگارشی نشانه ها و غیره در طراحی سوالات آزمون آنلاین به درستی باید استفاده شود

از جملاتی کوتاه و روان در صورت سوال استفاده کنید .

نکات فنی  و اصولی طراحی آزمون آنلاین

1 ) اگر از سیستم نمایش تصادفی سوالات نمی خواهید استفاده کنید ، سعی کنید سوالاتی که در آزمون آنلاین قرار داده اید از آسان به سخت تنظیم شود .

2 ) به قول عامیانه لطفا گربه را دم حجله نکشید ، زیرا هنگامی که دانش آموزان ببینند سوالات ابتدایی بسیار سخت هستند از ادامه امتحان ترس و واهمه پیدا می‌کنند، که این اضطراب  در نتیجه باعث می‌شود در نحوه پاسخگویی  آنان به سوالات آزمون تاثیر منفی بگذارد .

3 ) این را به خاطر داشته باشید ، هر سوالی که در آزمون قرار می دهید بهتر است یک هدف آموزشی مستقل را مورد ارزیابی قرار دهد .

4 ) در هنگام طراحی آزمون آنلاین مقدار بارم و نمره ای که برای هر یک از سوالات اختصاص می دهید ، باید با میزان جوابی که دانش آموز لازم است در پاسخ بیان کند ، تناسب و هم خوانی داشته باشد .

5 ) دقت کنید متن سوالات قبلی پاسخی برای سوالاتی که می نویسید نباشد .

6 ) هنگامی که سوالات را آماده می‌کنید ، بودجه بندی سوالات تعیین شده برای کتاب درسی را رعایت کنید .

7 ) در طراحی سوال بهتر است به متن اصلی دروس توجه شود .

8 ) سوالاتی که در طراحی آزمون آنلاین تان استفاده می کنید باید از لحاظ علمی درست و صحیح باشند .

9 ) در هنگام طراحی سوالات آزمون ؛ حیطه شناختی را رعایت کنید .

10 ) سعی کنید تا جایی که امکان دارد از سوالات قبلی‌تان استفاده نکنید ،  بلکه سوالات جدیدی طراحی کنید و در آزمونهای تان از این سوالات جدید استفاده کنید .

11 ) مدت زمانی معقول برای امتحان در نظر بگیرید . توصیه می کنیم سطح علمی نرمال کلاس را مد نظر داشته باشید و با اختصاص دادن زمان کوتاه به امتحان از دانش‌آموزان متوسط و ضعیف فرصت پاسخگویی به سوالات را سلب نکنید .

12 ) اگر طراحی آزمون آنلاین تان را به صورت مفهومی انجام داده اید و سوالاتی که به کاربر داده اید نیاز به تفکر و فهم بیشتری دارد ، قاعدتاً زمان بیشتری باید برای امتحان و درنتیجه فرصت پاسخگویی به سوالاتتان را در نظر بگیرید .

13 ) قبل از اینکه آزمون آنلاین  خود را منتشر کنید ، یک بار دیگر تمام سوالات را مرور کنید تا اگر مشکلی در فهم سوالات یا ایراد دیگری وجود داشت از آن آگاهی یافته و آن موارد را اصلاح کنید .

14 )  در هنگام طراحی آزمون آنلاین سعی کنید تعداد سوالات کوتاه پاسخ و سوالات تشریحی که در آزمون به کار می‌برید متناسب باشند .

15 ) سوالاتی که در امتحان قرار می‌دهید باید بتوانند اهداف آموزشی عنوان شده برای آن درس را ارزیابی کنند . پس برای سوالاتی که در آزمون قرار می‌دهید برای خود دلیل قابل قبولی ارائه کنید .

16 ) سوالی که تنظیم می‌کنید باید برای همه دانش‌آموزان القا کننده یک مفهوم باشد و باعث سوء برداشت از متن سوال نشود .

17 ) در سوالات تشریحی بهتر است انتظار خود را از دانش آموز در صورت سوال بیان کنید و اگر لازم دارید میزان دقت پاسخ مورد انتظار خود را از پاسخ های دانش آموز در سوال عنوان کنید .

18 ) از به کار بردن کلمات منفی در منفی برای سوالاتتان خودداری کنید .

19 ) سوالات خود را به گونه‌ای طراحی کنید که اگر همکار شما آن سوالات را ببیند ،  با شما اختلاف نظری چه در متن سوال و چه در جواب صحیح سوال نداشته باشد .

20 ) در هنگام طراحی آزمون آنلاین ، سوالاتی که در آزمون قرار می‌دهید باید تمامی فصول کتاب را بتواند به طور منطقی و اصولی تحت پوشش خود قرار دهد .

21 ) بهتر است که متن صورت مسئله یا سوالاتی که برای آزمون تنظیم می کنید ، از پاسخ آن طولانی تر نباشد .

از بیان نمودن توضیحات غیر ضروری و ناکارآمد در متن سوال آزمون ، خودداری کنید .

22 ) اگر در آزمون می‌خواهید تصویری به کار ببرید چه در صورت سوال و چه در گزینه های سوال ، بهتر است تصاویر کیفیت مطلوبی داشته باشند و از یکدیگر به راحتی قابل تشخیص و تمایز باشند ، تا در هنگام پاسخ گویی دانش آموزان نیز دچار مشکل نشوند .

23 ) اگر در سوالی می خواهید از ویس یا صدایی استفاده کنید ، بهتر است در محلی بدون پارازیت و مزاحمت صدای خود را ضبط کنید و سپس یک بار با دقت آن صدا را گوش کنید . اگر به خوبی تمام کلمات به صورت واضح و روشن ادا شده بود آن را در آزمون قرار دهید در غیر این صورت آن را دوباره ضبط  کنید .

24 ) برای ضبط صدا بهتر از برنامه های ضبط صدای خود دستگاه تان استفاده کنید نه ضبط صدای  برنامه های پیام رسان مانند تلگرام و واتس آپ . زیرا برنامه های پیا رسان حجم فایل صوتی را کاهش داده و باعث پایین آمدن کیفیت صدای ضبط شده می شوند .

25 ) اگر می خواهید از دانش آموزان خود در پایان آزمون فایل پروژه هایشان را بگیرید ، در هنگام طراحی آزمون آنلاین ابتدا نوع فایل مورد نظرتان را در صورت سوال اعلام کرده و سپس برای یکپارچگی از همه بخواهید آن فایل را فشرده کرده و سپس  در روی سامانه بارگذاری کنند .

این موارد بخشی از قوانینی است که باید در هنگام طراحی آزمون آنلاین  آنها را رعایت کنید ، تا هم دانش‌آموزان و هم شما اساتید و دبیران گرامی با مشکل مواجه نشوید .

برای ثبت نام و استفاده از این سامانه می توانید روی ثبت نام رایگان در سامانه آزمون آزمونال  کلیک کنید .

 

 

 

آزمون آنلاین ابتدایی
آزمون آنلاین ابتدایی ویژه مدارس ابتدایی
ساخت آزمون آنلاین
ساخت آزمون آنلاین به چه صورتی انجام می شود ؟
فهرست